Borsa, yılın ilk çeyreğini yüzde 12’den fazla düşüşle tamamladı

BIST 100 endeksi, Ocak-Mart 2023’te yüzde 12’nin üzerinde düşüşle 4 bin 900 puanın altına gerileyerek pandemiden bu yana en kötü ilk çeyrek performansı kaydetti.

Bloomberg HT’den Ebru Usta’nın haberine göre gerek seçim öncesi bekleme dönemi olması gerekse de yatırımcıların, geçtiğimiz yılki rekor yükselişlerin ardından gerileyen borsada alternatif yatırım araçlarını tercih etmeleri, düşüşte etkili unsurlar olarak öne çıktı.

Pandemi döneminin başladığı 2020 yılında borsada sert satışlar yaşanmış ve ilk çeyrekte yüzde 21,6’lık kayıpla başlayan yıl, ikinci çeyrekte kayıplarını telafi ederek yüzde 30 yükselmişti.

2021 yılında ise borsada yüzde 5,7’lik kayıp yaşanırken BIST 100 endeksi yılın tamamında ise yüzde 25,8 kazançla yılı tamamlamıştı.

Geçen yıl tüm çeyreklerde getiri sağlanmıştı

2022 yılında küresel piyasaların aksine Borsa İstanbul, negatif reel faizler ve yüksek enflasyon ortamında getiri arayışının merkezi haline gelmişti. 2022 yılının tamamında yüzde 200’e yakın artış kaydeden BIST 100 endeksi 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 20’lik kazancıyla dikkat çekmişti.

Yılın tüm çeyreklik dönemlerinde pozitif tarafta kalan borsada ikinci çeyrekte yüzde 7,7, üçüncü çeyrekte yüzde 32 ve son çeyrekte yüzde 73 primle kapanışlar yapmıştı.

Aylık bazda bakıldığında 2023 yılının ilk ayını yüzde 9,7 kayıpla tamamlayan Borsa İstanbul, deprem felaketinin yaşandığı, Borsa İstanbul’un kapandığı ve ardından gelen birçok tedbirle açıldığı Şubat ayını yüzde 5,2 primle tamamladı. 10 yıllık ortalamalarda, Ocak ayındaki yüzde 3,8 prim, Şubat ayındaki yüzde 1,3’lük kayıp ve Mart’taki yüzde 0,7’lik primin aksine 2023 yılındaki aylık getiri/kayıpların ters bir resim çizdiği görülüyor.

Çimento sektörü pozitif ayrıştı

BIST 100’ün yıl başından bu yana yüzde 12 kayıp yaşadığı ilk çeyrekte deprem sonrasında pozitif ayrışan sektörler arasında çimento sektörü ilk sırada yer aldı. Buna bağlı olarak ilk çeyrekte getiride ilk sırada, yüzde 50’nin üzerinde getirisiyle Oyak Çimento yer aldı. 2. sırada ise gıda enflasyonu beklentilerinin etkili olduğu Migros yer alırken Migros’u, geçen yılın da getiri şampiyonları arasında yer alan Girişim Elektrik izledi. En çok kazanç sağlayan dördüncü hisse Stellantis anlaşmasının ardından gelen alımların etkili olduğu Tofaş Türk Otomobil Fabrikası oldu. Tofaş ilk çeyrekte yüzde 15’ten fazla getiri sağladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir