Filenin parlayan yıldızı Melissa Vargas’ın Türkiye serüveni

A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın Avrupa ve Milletler Ligi şampiyonluğunda başrol oynayan Küba asıllı oyuncu Melissa Vargas’ın milli takıma uzanan hayat hikayesi dikkati çekiyor.

AA’nın derlediği habere göre, Küba’nın en yetenekli sporcusu olarak gösterilirken 18 yaşında yaşadığı sakatlık sonrası, yeterli tedavi imkanı olmadığını ifade ettiği ülkesinde “istenmeyen” ilan edilen Vargas’ın Türkiye Milli Takım’ında başarıya giden yolculuğu, 2021’de aldığı vatandaşlıkla başladı.

KÜBA’NIN YILDIZIYDI

Melissa Vargas, 16 Ekim 1999’da Küba’nın az nüfuslu Cienfuegos kentinde doğdu. Voleybola küçük yaşta başlayan ve Küba’nın gelecek vaat eden en önemli yıldızı olarak gösterilen Vargas, ülkesinin genç milli takımlarında forma giydi.

Vargas, Küba’nın transferine izin verdiği ülkelerden Çekya’ya 2015 yılında henüz 16 yaşındayken gitti. Burada Agel Prostejov takımının formasını giyen pasör çaprazı, Avrupa kupalarında Eczacıbaşı karşısında oynadığı etkili oyunla Türk voleybolunun dikkatini çekmeyi başardı.

Bu takımda yaşadığı sakatlık sonrası ülkesine giderek tedaviye başlayan Vargas, Küba’nın sunduğu sağlık hizmetinden memnun kalmadı. Bunun üzerine ülkede “istenmeyen” ilan edilen genç yıldıza 4 yıl men cezası verildi.

Voleybol aşkı engel tanımayan ve sığınmacı olarak İsviçre’ye gelmeye karar veren Vargas, İsveç takımı Volero Zürih’e transfer oldu. Burada da başarılı olan Vargas’ın hayatını tamamen değiştiren olay ise 2018’de yaşandı.

FENERBAHÇE KAPILARINI AÇTI

Henüz 16 yaşındayken Eczacıbaşı karşısında gösterdiği performansla dikkatleri üzerine toplayan Vargas’a, 2018’de kapılarını Fenerbahçe açtı.

Kulüp başkanı Ali Koç ile voleyboldan sorumlu yönetici Simla Türker Bayazıt’ın yoğun çabasıyla Fenerbahçe’ye transferi gerçekleşen Vargas, Türkiye’ye “merhaba” dedi.

Vargas’ın Türkiye’ye gelmesinde büyük rol oynayan Simla Türker Bayazıt da bu transfer için “Fenerbahçe’nin Türk voleyboluna armağanıdır” diyerek tarihe not düştü.

SIRBİSTAN İSTİYORDU

Melissa Vargas, henüz 19 yaşında Fenerbahçe’de gösterdiği performansla bir anda tüm Avrupa’nın dikkatini üzerinde topladı.

Vargas’ı özellikle o zaman Fenerbahçe’deki antrenörü olan Zoran Terzic, Sırbistan Milli Takımı’nı da çalıştırdığı için ülkesine kazandırmak istedi.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ da Vargas’daki potansiyeli gördüğü için oyuncuya ay-yıldızlı formayı giydirmek için çaba gösterdi.

Sırbistan’la anlaşmak üzere olan Küba asıllı oyuncu için Cumhurbaşkanı Erdoğan da devreye girdi ve Melissa Vargas, Türkiye Cumhuriyet vatandaşı oldu.

Vargas, TC kimlik kartını 10 Nisan 2021’de alarak, milli takım hikayesine adım attı.

İKİ YIL BEKLEDİ, MİLLİ TAKIMLA ZİRVEYE ÇIKTI

Melissa Vargas, statü gereği vatandaşlığından sonra 2 yıl milli takımda forma giyemedi.

Sürenin dolmasıyla Cumhuriyet’in 100. yılında milli takımda formaya kavuşan Melissa Vargas, ilk önce FIVB Milletler Ligi’nde Türkiye’yi zafere taşıyan ekip arasındaki yerini aldı.

Vargas, Avrupa Şampiyonası’nda da gösterdiği performansla “En Değerli Oyuncu” (MVP) olarak “Filenin Sultanları”nı şampiyonluğa taşıdı.

‘VARGAS HAVA YOLLARI’

Yaptığı smaçlarla 3 metre 26 santimetreye kadar yükselen Vargas, Türkiye’de “Vargas Hava Yolları” lakabını aldı.

Vargas, özellikle final maçında Sırbistan’a attığı 41 sayıyla müthiş bir performans ortaya koyarken şampiyonada bir rekora da imza attı.

Kullandığı sert servislerle dikkati çeken Vargas, İsviçre’yle oynanan grup maçındaki bir servisinde 112 kilometre hıza ulaştı. Bu da kadın voleybolundaki en süratli giden servis olarak tarihe geçti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x