Gazzeli Hristiyanlar kiliselerde savaşın bitmesi için dua ediyor

Üç aydan uzun süredir devam eden İsrail saldırıları, ilk inşası M.S 425’e kadar uzanan ve dünyanın en eski üçüncü kilisesi sayılan Porphyrios Kilisesi’nin ışıklarını söndürüp, çan seslerini yok etti. Şimdilerde kilisenin çevresinden savaş uçakları ve bombalama sesleri yükseliyor.

Ortodokslar dahil Doğu takvimini esas alan Hristiyan mezhepler, her yıl 6-7 Ocak’ta Noel’i kutluyor.

Gazze Şeridi’ndeki Hristiyanların yaklaşık yüzde 70’i Rum Ortodoks mezhebine, geri kalanı ise Latin Katolik mezhebine mensup.

Filistinli Hristiyanların bayramlarda duydukları sevinç duygusu, yerini, kaybettiklerine duydukları üzüntü ve yaşanacaklara dair korku ve kaygıya bırakmış durumda.

Gazze Şeridi’ndeki Hristiyanlar da diğer tüm bölge sakini Filistinliler gibi İsrail’in yıkıcı saldırılarından ve birçoğunun ölümüne yol açan şiddetli ve yoğun bombardımandan kurtulamadı.

Savaşın bitmesi için dua

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları nedeniyle yaklaşık 20 akrabasıyla Porphyrios Kilisesi’ne sığınan Filistinli Hristiyan Rimon Kattan (45), AA muhabirine, “Hristiyan aileler bombardımandan korunmak için kiliselere, Tanrı’nın evlerine sığındılar.” dedi.

Kattan, “Artık savaşın bitmesinden başka bir şeyin hayalini kurmuyoruz. Bayram bizim için kutsal bir gün ama savaşın bitmesi artık bayramdan daha önemli.” ifadelerini kullandı.

Tüm Hristiyanların savaşın bitmesi için dua ettiğine dikkati çeken Kattan, Gazze Şeridi’nin bir an önce barış ve güvenliğe ulaşması temennisinde bulundu.

İsrail’in saldırıları bizi kutlamalardan mahrum bıraktı

Kattan, İsrail saldırılarının Gazze’de yaşayan Hristiyanların, işgal altındaki Batı Şeria’nın Beytüllahim kentinde bulunan Doğuş (Mehd) Kilisesi’nde düzenlenen Noel kutlamalarına katılmalarını engellediğine vurgu yaparak, “Gazze’de durumların bu seviyeye gelmesinden dolayı çok üzülüyorum.” dedi.

Gazzeli Hristiyanların eskiden İsrail’in izin vermesiyle Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı’ndan geçerek Doğuş Kilisesi’nde düzenlenen kutlamalara katıldığını hatırlatan Kattan, geçen yıllardaki Noel atmosferini şöyle anlattı:

“Kilisenin ışıklarını yakar, bayram gecesinde dua eder, aile ve dostlarımızı ziyaret eder, kutlamak için bazı yerlere giderdik.”

Hedef alınma korkusu

Gazze’deki Hristiyanlar, İsrail’in saldırıları sırasında hedef alınmaktan korkuyor.

Kudüs Latin Patrikhanesi’ne göre, 16 Aralık’ta Gazze kentindeki Kutsal Aile Kilisesi’nde İsrailli bir keskin nişancının kurşunlarına hedef olan Hristiyan bir kadın ve kızı öldürülmüştü.

Ayrıca Aziz Porphyrius Kilisesi de 19 Ekim’de İsrail’in bombalamasına maruz kalmış ve çoğu çocuk ve kadınlardan oluşan 18 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Söz konusu saldırıda hayatını kaybedenler, İsrail savaşı sonucunda evlerinden çıkmak zorunda kalıp kiliseye sığınan Hristiyan ve Müslümanlardan oluşuyordu.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi’nden daha önce yapılan açıklamaya göre, Gazze Şeridi’nde devam eden savaş nedeniyle 3 kilise ağır hasar gördü.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x