İslâm hukukçusu ve akademisyen Prof. Dr. Faruk Beşer Hakk’a yürüdü

Yeni Şafak yazarlarından İslam hukukçusu ve akademisyen Prof. Dr. Faruk Beşer, beynine pıhtı atması sebebiyle sol tarafına inme sonucu felç geçirmişti.  Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan ve kritik süreci bir süredir devam eden Beşer’den acı haber geldi. Faruk Beşer’in vefatını, oğlu Mustafa Sabri Beşer duyurdu.

CENAZE BUGÜN

Faruk Beşer’in cenazesi, bugün (14 Ocak Pazar) Kartepe Maşukiye Değirmenbaşı camiine ikindi namazına müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek. 

TAZİYE MESAJLARI

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: Dâr-ı bekâya irtihal eden İslam Hukuku hocası, Prof. Dr. Faruk Beşer’e Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve talebelerine başsağlığı diliyorum. Değerli bir alim, yazar ve akademisyen idi. Mekânı cennet olsun.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn. Okuttuğu talebeleriyle, yazdığı kitaplarıyla, makaleleriyle amel defterinin hep açık kalacağını umduğumuz muhterem Prof. Dr. Faruk Beşer hocamızın mekânı cennet, derecesi âlî olsun. İlim dünyasının başı sağ olsun. Başta ailesi olmak üzere talebelerine ve bütün sevenlerine sabırlar diliyorum.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi: Fakültemizde 1994-2012 yılları arasında görev yapmış olan Prof. Dr. Faruk Beşer vefat etmiştir. Cenaze namazı bugün ikindi namazından sonra Kartepe Maşukiye/Değirmenbaşı camiinde kılınacaktır.
Merhum hocamıza Allah Teala’dan rahmet, yakınlarına sabırlar niyaz ederiz.

Prof.Dr. Mustafa Karataş: انا لله وًانا البه زاجعون Medineden dualarımızla Rabbim mağfiret eylesin. Güle güle git Faruk Beşer hocam! Kalp hüzünlü, gözümüz yaşlı ancak elden gelen bir şey yok. Hüküm Allah’ındır.

FARUK BEŞER KİMDİR?

1952 Trabzon doğumlu. İlkokulu Trabzon’da, ortaokulu  İzmit İmam-Hatip Okulunda, liseyi Yozgat İmam-Hatip Lisesinde okudu. 1978 yılında Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesinden mezun oldu.

1985 yılında İslâm Hukuku dalında “İslâm’da Sosyal Güvenlik” adlı teziyle doktor oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak sekiz sene muhtelif görevlerde bulundu.
Ardından İSAV ilmî sekreterliğinde çalıştı.

1986-1993 yılları arasında İlmî Araştırmalar Merkezinde kurucu müdür olarak çalıştı.
1993-1994 yılları arasında Malezya Uluslararası İslam Üniversitesine öğretim üyesi olarak gitti ve orada iki sömestr Mukayeseli İslâm Hukuku ve İslâm Milletler Hukuku dersleri okuttu.

Oradan döndükten sonra Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesine öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı.

1994 yılında İslâm Hukuku Anabilim dalından doçent, 2000 yılında da profesör oldu. Bu fakültede iki yıl dekan yardımcılığı yaptı.

1999-2000 yılları arasında 6 ay ABD University of Pittsburgh’ta Visiting Professor olarak görev yaptı.

Hâlen Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde İslâm Hukuku Anabilim Dalı  Başkanı ve öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x