Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube seçimi: Başka bir kimya mümkün

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Genel Kurulu 27 Ocak’ta yapılacak. Genel Kurul’a Serkan Küçük başkanlığında hazırlanan Mavi Liste, bugün bir basın açıklaması yayınlayarak “Başka bir kimya mümkün!” sloganıyla sorumluluk almaya hazır olduğunu açıkladı.

Kimyasalların kaçınılmaz olduğu bir dünyada, kimyasalların zararlarından kaçınmanın mümkün olduğu belirtilen açıklamada, “tereddütte kaldığınızda güvenilir bir kaynaktan bilgi almak istiyorsanız KMO’nun yanınızda olduğunu bilmelisiniz.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin temel sebebinin insanlığın yürüttüğü endüstriyel faaliyetler olduğu artık tartışılmayan bir gerçek ve sonuçlarını her gün daha fazla hissediyoruz. Enerjiyi fosil kaynaktan üretme tercihi değişmedikçe kötü gidişata son verme ihtimali de ufukta gözükmüyor. Petrolün damıtılmasıyla elde edilen ürünler günümüzde hem kirlilik hem de küresel ısınmanın suçlusu olarak gözüküyor.

Meseleyi öznesiz bir şekilde ele alınca ‘kimyasallar kötü ya da tehlikelidir’ gibi bir algı oluşuyor. Oysa mesele kimyasalların kötü olması değil, üretim ve kullanımını belirleme erkine sahip olanların yarattığı bir meseledir. Aynı ya da benzer kimyasallar, yaşadığımız sorunların ortadan kaldırılmasında da kullanılabilir. Bizler kamusal yarar odaklı bakış açımızla kimyasalların kirliğe yol açmayabileceğini, sağlığımızı ve güvenliğimizi tehdit etmeyebileceğini biliyor ve ‘başka bir kimya mümkün’ diyoruz.”

Mavi Liste’de adayları ise şöyle:

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x