T24’ten açıklama: ‘Kılıçdaroğlu’nun çok beğenilen videosu Las Vegas’ta’ haberi, AKP yanlısı karanlık bir grubun trolleme operasyonu çıktı!

T24 Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “yemeğin etli kısmını sofradaki çocuğu doğru uzattığı” anların “ayın en beğenilen videoları arasında Las Vegas’ta dev ekranlarda gösterildiği” iddiasıyla haber sitelerinde, televizyonlarda ve sosyal medyada paylaşılan videonun, AKP yanlısı karanlık bir grubun trolleme operasyonu olduğu ortaya çıktı.

T24’ün de kaynak gösterildiği video, Halk TV, Fox Tv, Kronos, Onedio, Cumhuriyet, Oda TV, Yeniçağ, Yurt Gazetesi, Karar, Kronos, ABC Gazetesi, Dijital Gaste, Medyascope, Darkweb Haber, Haber, Etkili Haber, Bee Haber, TamgaTürk, Sıcak Medya, Sahada Gündem, Dijital Gaste, Kısa Dalga, Samimi Haber, Pollz Haber, Yeni İzmir gibi çok sayıda mecrada paylaşıldı.

Söz konusu video diğer mecraların yanı sıra, T24’e de ulaştırıldı. T24, “videoyu çeken kişi”nin olduğu belirtilen e-posta adresiyle videoyu nasıl hazırladığını sormak için e-posta yoluyla iletişime çekti. Ancak kurgu operasyonu, iddiayı teyit etme çabası sırasında da sürdü. İsminin Mert Sezer Sarı olduğunu iddia eden, daha sonra sahte isim kullandığı anlaşılan kişi T24’e videoyu çektiğini iddia ettiği anlarla ilgili ayrıntılı aktarımda bulundu. Bu yazışmaya, haber metninde yer verildi.


Videoyu çektiği öne sürülen kişinin T24’e gönderdiği e-posta

İddanın medyada yayılmasının ardından haber doğrulama platformu Malumatfuruş ile Teyit, hikâyenin özel olarak kurgulandığını ve videonun montaj olduğunu ortaya koyan inceleme sonuçlarını paylaştılar.

“Trolleme operasyonu”nu gerçekleştirdiği belirtilen Veritas Analytics, haberin yayımlanmasından sonra sosyal medya hesabından “Kılıçdaroğlu’nun Videosu Las Vegas’ta Dev Ekranda! ❌ Aslında değil.. Hazırladığımız sahte video ile ekran bile olmayan bir yere Kılıçdaroğlu’nun videosunu montajladık, Altına da mors alfabesi ile mesajımızı yerleştirdik: “ERDOĞAN KAZANACAK” açıklaması yaptı.

Bu açıklamada, T24’ün e-posta yoluyla yazıştığı kişi de dahil olmak üzere olayın tümüyle kurgu olduğu belirtildi.

Ocak ayında açıldığı görülen Veritas Analytics’in Twitter hesabında sıklıkla iktidara yakın gazeteci ve hesapların paylaşımlarına yer verildiği görüldü. Arkasında kimlerin olduğu bilinmeyen bu karanlık hesabın paylaşımları kısa süre içerisinde iktidara yakın medyada yayımlandı ve sosyal medyada paylaşıldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de yine bu açıklamaya dayanarak haberin doğru olmadığı paylaşımı yaptı.

T24 olarak, iddiayı teyit etme sürecinde de yanıltıldığımız bu kötü niyetli girişimi haberleştiren kanallar arasında olduğumuz için okurlarımızdan ve T24’e güvenerek haberimizi yayınlayan mecralardan özür dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir