İsmail Hoca’nın seçimi

Fenerbahçe iç sahada geriye düşerek başladığı maçta iyi bir reaksiyon verip, Cengiz’in alametifarikasıyla yani sola çekip kavisli vuruşuyla sonucu ilk yarıda aldı. Takımda herkes lider, herkes istiyor. Hem topu çok hızlı koşturuyorlar hem topla buluşacak pas alternatiflerini çoğaltıyorlar. Takım iyi top oynuyor ama önceki maçlardaki gibi kolay atamıyor. Peki neden gol atmakta zorlanıyor?
Fred’in yokluğunda kaybedilen puanlar, Fenerbahçe teknik heyetinin kulağında küpe. Yönetim önlem almış, Krunic’i transfer etmiş. Ama hala kimse bir Fred değil. Takım hem baskı yaparken hem de topa sahipken Fred’in pas bağlantısı yaratmak için topu aldığı ve çıkardığı yerler oyunun kalbi. Merkezi iki yönlü kapatıp tempo yapabilen, Szymanski ile pas bağlantısını kuran oyuncu. Bu ikilinin arkasında ön libero olarak Krunic belki tamam ama Fred yokluğunda merkezi daha dinamik tutmak için net bir 6 numara olmayan Krunic yerine Crespo-İsmail ikilisi daha çok umut verebilir.
Yoğun ocak fikstüründe formdan düşen Dzeko’nun gol sayısı düştü ama İsmail Hoca yine de 11’de ondan vazgeçmiyor. Çünkü Dzekosuz Fenerbahçe için tamamen yeni bir hücum planı oluşturması gerekiyor, ki bu da hocanın en zorlandığı, en çok eleştirildiği konu, B planı konusu… Fenerbahçe ön hattında herkesin gol atabilmesinin anahtarı Dzeko’da. Savunmadan gelen uzun topları alıyor, stoperleri sırtına alıp orta sahaya kadar geliyor, adam eksiltiyor, böylece diğer oyuncular için geriye sadece boşlukları görmek kalıyor. Batshuayi bu özellikte bir oyuncu değil. O zaman ön alan baskısı planında değişiklik gerekiyor, o değişiklik de kulübeden gelmiyor. Tercih İsmail Hoca’nın, bol gollü ama yeni planlı Fenerbahçe mi, az gollü eski plana sadık Fenerbahçe mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x