Son dakika: FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) yılın son toplantısında beklentilere paralel olarak politika faizini değiştirmeyerek 22 yılın zirve seviyesinde tuttu. Banka böylece seri faiz artışlarının ardından üst üste 3. toplantıda da faizleri değiştirmedi.

Beklenti de faizlerin değişmemesi yönündeydi. Fed Kasım ayı toplantısında da faizleri değiştirmemiş, Başkan Jerome Powell para politikasında temkinli olarak ilerleyecekleri mesajını vermişti.

Fed yüksek enflasyonla mücadele kapsamında Mart 2022’den bu yana 11 faiz artırımı gerçekleştirerek toplam 525 baz puanlık faiz artışı yapmıştı.

ABD Merkez Bankası(Fed) yetkilileri GSYH tahminini  bu yıl için yukarı, gelecek yıl için tahminini aşağı yönde revize ettiler.

Fed’in açıkladığı “Ekonomik Projeksiyon Raporu”na göre, 2023 yılı GSYH beklentisi yüzde 2,1’den yüzde 2,6’ya çıkarıldı.

Fed yetkililerinin gelecek yıl için GSYH beklentisi yüzde 1,5’ten yüzde 1,4’e indirirken, 2025 yılı için beklentisi yüzde 1,8 olarak kaldı, 2026 yılı beklentisini yüzde 1,8’den yüzde 1,9’a yükseltildi.

Fed yetkilileri uzun dönem GSYH beklentilerini yüzde 1,8 seviyesinde tuttu. ABD ekonomisi 2023 yılının üçüncü çeyreğinde öncü verilere göre yüzde 5,2 büyüdü. GSYH ile ilgili final sonuçları 21 Aralık’ta açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x